logogeasy

Urime për një hap përpara për të qenë në formë dhe për t’u ndjerë mirë. Shumë njerëz janë fajtorë që dëshirojnë të kenë një trup të skalitur nga ngrënia e ushqimeve të padëshiruara dhe shikimi i TV gjatë gjithë ditës. Por kjo thjesht nuk do të ndodhë. Edhe pse marrja në formë tingëllon si një proces i gjatë dhe i humbur kohë, përpjekja e bërë për të qenë në formë ka shumë efekte pozitive. Nëse dëshironi të filloni udhëtimin tuaj për të pasur një trup më të mirë për t’u ndjerë mirë, këtu janë disa këshilla:

1. Ushtroni çdo ditë
Ushtroni çdo ditë për të paktën një orë. Ju nuk duhet të vrisni veten nga vrapimi, vrapimi, etj., por duhet të keni një lloj aktiviteti fizik të moderuar në jetën tuaj të përditshme. Nëse po kërkoni të humbni disa kilogramë shpejt, bëni një stërvitje me intensitet të nivelit më të lartë. Për shembull, bëni një shëtitje me një ritëm të shpejtë për një orë. Ose, mund të vraponi dhe të vendosni intervale të caktuara për të vrapuar gjatë asaj ore. Sigurohuni që të mos keni dhimbje të forta gjatë stërvitjes. Vetëm një paralajmërim, muskujt tuaj do të dhembin pas një stërvitje me intensitet të lartë. Mund të jetë irrituese, por kjo do të thotë se trupi juaj po ndryshon për mirë. Sigurohuni që të qëndroni të hidratuar, të shtriheni dhe të hani ushqime me një sasi të mirë proteinash pas çdo stërvitje. Proteina do të ndihmojë në rindërtimin e muskujve, jo yndyrës.

2. Hani ushqimet e duhura dhe porcionet e duhura çdo vakt
Pavarësisht se sa keq po ju thotë stomaku që të shkoni për karamele në vend të ushqimit të shëndetshëm, përpiquni të qëndroni larg ëmbëlsirave. Sheqeri nga karamele nuk do t’ju ndihmojë të jeni në formë. Edhe nëse është vetëm një karamele e vetme, njëra përfundimisht do të çojë në një tjetër. Frutat dhe perimet janë gjëja më e mirë për t’u ngrënë kur të jeni në formë. Mollët, për shembull, bëjnë një punë të mirë për ta bërë stomakun të ndihet i ngopur deri në 3 deri në 4 orë. Perimet jeshile si bishtaja dhe brokoli e mbajnë sistemin tretës të pastër dhe funksional.

Gjithashtu, përmbajuni mishit pa yndyrë si gjeldeti dhe pula. Ushqimet e detit, të tilla si karkaleca, dhe tilapia janë gjithashtu alternativa të shkëlqyera. Këto ushqime janë plot me proteina dhe lëndë ushqyese të shëndetshme për të ndihmuar në mbajtjen e muskujve në formë dhe gati për stërvitje. Përveç kësaj, sigurohuni që të ndani atë që hani. Të kesh një metabolizëm të mirë vjen nga racionimi i vakteve. Mundohuni të planifikoni të hani gjashtë herë në ditë dhe të vendosni porcione më të vogla, në vend që të hani tre vakte të mëdha gjatë ditës. Kjo do t’ju ndihmojë gjithashtu ta gjeni veten duke marrë frymë më të qetë kur stërviteni, në vend që të fryni dhe fryni për ajër. Kjo për shkak se do të keni më pak ushqim në sistemin tuaj të tretjes, që do të thotë se më shumë energji përdoret për ushtrimet tuaja.

3. Mbani gjurmët e kalorive dhe marrjes së ushqimit në ditë
Mbajtja e shënimeve se sa kalori hani në ditë do të jetë e dobishme në planifikimin e ushtrimeve tuaja fizike. A keni menduar ndonjëherë pse masat trupore të ndërtuesve të trupit janë kaq të mëdha? Kjo për shkak se ata planifikojnë vaktet e tyre dhe marrin më shumë kalori (të shëndetshme) sesa personi mesatar. Nga ana tjetër, humbja e peshës dhe përpjekja për një fizik më të dobët do të përfshijë më shumë ushtrime fizike sesa kalori që merrni.

4. Sigurohuni që të merrni gjumë
Edhe pse shumica prej nesh kanë punë tetë-orëshe gjatë ditës ose natës, është thelbësore të flemë mjaftueshëm për të rimbushur bateritë e trupit. Gjashtë deri në tetë orë gjumë do ta mbajë trupin në lëvizje gjatë gjithë ditës, por nëse ndodh që të ndiheni të lodhur në çdo moment pasi ktheheni nga puna, bëni një sy gjumë të vogël para se të ushtroheni. Ju duhet të flini vetëm për rreth gjysmë ore. Kjo do t’ju pengojë të qëndroni zgjuar më vonë gjatë natës.

5. Qëndroni të motivuar
Një çelës i rëndësishëm për të qenë në formë është të vendosni qëllime dhe të mbani një mentalitet pozitiv. Nëse qëndroni pozitivë, do të jeni në gjendje të shtyni veten për të marrë atë trup në formë që keni dëshiruar gjithmonë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ayvalık EscortMilas Escortporno izleankara escortizmir escortGiresun escortankara escortizmir escortGaziantep escortonwin girişHacklink satın alkorkuteli escorttokat escortankara escortkayseri escortçankaya escortkızılay escortdemetevler escort
batman evden eve nakliyathttps://www.orneknakliyat.compassport template ukHair Transplant Istanbulimplant